10% rabatu z kodem: NEW24

Skorzystaj już dziś!

+48 530 410 440
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać idealny materac?

2023-05-24
Jak wybrać idealny materac?

Statystyki biją na alarm, prawie połowa Polaków zmaga się z zaburzeniami snu. Przyczyny są różne, ale czy wiesz, że jedną z nich jest nieodpowiedni materac? Sprawdź, jak wybrać najlepszy, czym się kierować i jak dać sobie szansę na dobry sen.

Dlaczego wybór idealnego materaca jest tak istotny dla zdrowego snu?

Poczucie niewyspania się, bóle szyi, lędźwi, mogą być spowodowane brakiem idealnego materaca. Dobrze wybrany materac zapewnia rozluźnienie stawów oraz ułatwia regenerację mięśni. Natomiast źle wybrany obciąża kręgosłup, pogłębia wady, przyczynia się do przykurczy mięśniowych. Co więcej, może powodować wybudzanie się ze snu w środku nocy oraz problemy z zaśnięciem. Mało znanym faktem jest, że nawet problemy krążeniowe mogą być związane z uciskiem twardego materaca.

Jakie są różne rodzaje materacy i czym się charakteryzują?

Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy, co wbrew pozorom nie ułatwia wyboru. Żeby dobrze wybrać, należy poznać rodzaje wypełnienia, rodzaje materiałów pokrywających materace, a przede wszystkim dostosować go do własnych potrzeb. Zwłaszcza gdy ma się wrażliwy kręgosłup. Główną różnicą między materacami dostępnymi w sklepach jest sposób ich wypełnienia. To on odpowiada za stopień twardości materaca, która jest decydująca podczas wybierania właściwego.

Materace piankowe

Materace piankowe to nie nowość, produkowane są od wielu lat, jednak wypełniająca je pianka jest obecnie znacznie lepszej generacji. Oznacza większą wytrzymałość i trwałość. To zasługa pianek wysoko i termoelastycznych. Pianki wysokoplastyczne mają dużą plastyczność oraz gęstość. Z kolei pianka termoelastyczna ma zdolność do naśladowania kształtu ciała na podstawie jego temperatury. Dodatkowo obie pianki zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. Warto zwrócić uwagę na materace SLEEPE, pianka zapewnia doskonałe poczucie komfortu, a także dzięki swojej wysokiej elastyczności, także sprężystość materaca. Otwarto-komórkowa struktura gwarantuje doskonałą przewiewność i wentylację materaca do spania. Daje zatem pewność utrzymania prawidłowej higieny snu oraz wydłużenia jego żywotności.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to wciąż popularne materace wypełnione sprężynami. Przez długi czas, zwłaszcza w hotelach, akademikach popularne były materace bonellowe ze sprężynami w kształcie klepsydry. Znacznie częściej wybierane są certyfikowane materace sprężynowe kieszeniowe. One również posiadają sprężynki, lecz połączone jedną z drugą kieszonką. Dzięki temu każda z nich pracuje osobno, ułatwiając dopasowanie się materaca do sylwetki. Jeśli chodzi o materace SLEEPE, użytkownicy nie muszą martwić się o nadmierne drżenie i wibracje, które będą budzić ich w czasie snu. Wszystko za sprawą kieszeniowej budowy rdzenia materaca, wyróżniającym się tym, że każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszeni. Dzięki temu rozwiązaniu na materacu nie pojawia się "efekt falowania", ponieważ sprężyny uginają się pod wpływem nacisku punktowego.

Materace lateksowe

Materace lateksowe są kombinacją lateksu z mleczkiem kauczukowym. Sprzyja to ich sprężystości oraz uodparnia na odkształcenia, np. w miejscu bioder. Zaletą materacy lateksowych są ich właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Z tego powodu polecane są dla alergików. Jego właściwości wynikają z budowy materaca, który skonstruowany jest z płyt perforowanych zawierających otwory umożliwiające cyrkulację powietrza.

Materace hybrydowe

Materace hybrydowe stanowią połączenie materacy piankowych i sprężynowych. Mają wszystkie ich zalety. Składają się ze sprężyn kieszeniowych o małej średnicy oraz pianki wysoko lub termoelastycznej. Dzięki temu podczas snu materac hybrydowy gwarantuje doskonałe podparcie ciała oraz zregenerowanie mięśni. Z uwagi na to, że materac tego typu zazwyczaj jest wykonany z kilku warstw, które nakładają się jedna na drugą. Taki materac SLEEPE hybrydowy może mieć nawet 30-40 cm.

Jak dobrać twardość materaca do swoich preferencji i potrzeb?

Kupno materaca to poważna decyzja, nie może być przypadkowa. Należy wziąć pod uwagę różne kryteria wyboru materaca tj. wagę ciała, wzrost pozycję, w której się sypia czy materac ma być pojedynczy, czy podwójny. Wszystkie te elementy są istotne, ponieważ obciążają materac w różny sposób. U osoby wysokiej nacisk na barki oraz biodra będzie rozkładał się inaczej, niż u niższej. Osoba o większej wadzie w inny sposób będzie naciskała na sprężyny materaca. Z kolei źle dobrany rozmiar materaca nie pozwoli na spokojne zaśnięcie, dając ciągle poczucie, że zaraz któraś części ciała znajdzie się na podłodze.

Twardość materaca

Rozglądając się za materacem, konieczne jest wybranie prawidłowej twardości materaca. Dla ułatwienia są one oznaczone literą „H” i liczbami od 1 do 4, a symbole oznaczają konkretną twardość:

  • H1 – materac miękki, nadaje się dla dzieci, nastolatków oraz osób o wadze do 60 kg;
  • H2 – materac średnio miękki, dobry dla osób o wadze w przedziale 50-80 kg (dobrym przykładem jest materac nawierzchniowy topper LAGEL);
  • H3 – materac średnio twardy, dobry dla osób o wadze w przedziale 80-100 kg, jak również dla lżejszych osób (sprawdź materac sprężynowy POPU Wygoda i dopasowanie);
  • H4 – materac twardy, dobry dla osób o wadze przekraczającej 100 kg (zobacz Materac sprężynowy PONKY Solidny).

Czy materac twardy zawsze oznacza lepszy komfort snu?

Istnieje obiegowa opinia, że twardy materac jest dobry dla kręgosłupa i komfortu snu. Jest to mit. Twardość materaca musi być dobrze dopasowana do potrzeb ciała, sposobu spania oraz wagi, zgodnie ze wskazanymi wyżej symbolami. Na twardym materacu nie będzie możliwości prawidłowego rozluźnienia się mięśni. Najlepiej zainwestować w materac pośredni między twardym a miękkim. Jednak jeśli to za duży wydatek można zainteresować się materacami nawierzchniowymi. Kładzie się je na już posiadany materac, aby wyrównać istniejące wgłębienia.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze idealnego materaca?

Podparcie dla materaca nie jest bez znaczenia, ponieważ stelaż lub jego brak wpływają na funkcjonalność materaca. Najlepiej kłaść materac na stelażu, drewnianym bądź metalowym. To zapewnia mu prawidłową wentylację powietrza, nie dopuszcza do przegrzania się wybranego rodzaju materaca i zmniejsza ryzyko, namnażania się roztoczy. Dla materacy lateksowych, kieszeniowych i piankowych najlepsze są stelaże mające giętkie listwy. Z kolei stelaże wykonane ze sklejki płyty albo listwy sosnowej nie są polecane dla większości materacy.

Materiał wykonania materaca

Wybierając materac, trzeba wziąć pod uwagę materiał. Używana obecnie pianka jest termoelastyczna lub wysokoplastyczna. Zapewnia to dużą trwałość materacy tego piankowych. Podobnie prezentują się materace sprężynowe, które składają się ze sprężynek złączonych kieszeniami. Sprężyny są wykonane zabezpieczone w kieszonkach i dostosowują się do ruchów ciała podczas snu. Dla zabezpieczenia podstawowego materiału, z którego wykonano materac, stosowane są także nakładki z masy kokosowej.

Rozmiar materaca

Dla komfortu snu ważny jest również rozmiar materaca. Jest on uzależniony od wzrostu właściciela, rozmiaru stelaża, tego czy potrzeby jest jedno, czy dwuosobowy materac. Wśród standardowych materacy można wyróżnić rozmiary: 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 100 × 200 cm, 120 × 200 cm. Są to materace jednoosobowe. Dla dwóch osób konieczny jest większy, tj. 140 × 200, 160 × 200, 180 × 200. Im większy, tym lepiej wyśpią się na nim dwie osoby, nie przeszkadzając sobie.

Polecane

Materac sprężynowy POPU Wygoda i dopasowanie H3 160x200 cm

Materac sprężynowy POPU Wygoda i dopasowanie H3 160x200 cm

949,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki 949,00 zł/1szt.Cena regularna 1 119,00 zł brutto/1szt.
pixel