Wersalka - klasyczne rozwiązanie czy nowoczesna alternatywa?

2023-05-11
Wersalka - klasyczne rozwiązanie czy nowoczesna alternatywa?

Choć wersalka nadal bywa kojarzona z czasami PRL-u, warto spojrzeć na nią na nowo. Wersalka wraca na salony! Czy warto ją mieć? Czy stylowo uzupełni wnętrze? Sprawdź to sama.

Jakie są zalety i korzyści wynikające z wyboru wersalki?

Wersalka to prawdziwy mebel wielofunkcyjny. Jej główną zaletą jest połączenie miejsca do siedzenia z miejscem do spania, przez możliwość rozłożenia na płasko dwóch ram (siedziska i oparcia). Zajmuje niewiele miejsca i nadaje się do niewielkich lub niewymiarowych pomieszczeń. Posiada wbudowaną skrzynię na pościel, co odróżnia ją od tradycyjnej sofy. Obecnie w wyniku łączenia stylów wersalka i sofa połączyły się, więc z powodzeniem można znaleźć sofę z możliwością rozłożenia jej do spania. Wbudowana w wersalkę skrzynia ułatwia zachowanie porządku. Dodatkowo nowoczesne wersalki przeczą obiegowym opiniom o niewygodzie. Dostępne wypełnienia (pianka, sprężyny faliste, sprężyny bonellowe, elastyczne taśmy siedziskowe) pozwalają na dostosowanie mebla do indywidualnych potrzeb.

Stylowy akcent - jak wersalka może uzupełnić wystrój salonu?

Nowoczesne wersalki są estetyczne, zaprojektowane do nowoczesnych potrzeb, dlatego pełnią nie tylko rolę mebli do spania i siedzenia. Są elementem dekoracyjnym, wokół którego można zbudować cały wystrój salonu. Często wybierane są modele bez podłokietników, charakterystycznych dla klasycznych wersalek. Ich brak powoduje, że mebel wydaje się lepiej dopasowywać do otoczenia. Szczególnie istotne jest to przy sofach trzyosobowych, które są dłuższe, niż standardowe modele.

Jednak najważniejszy dla wystroju salonu jest kolor wersalki. Magazyny o urządzeniu wnętrz podają, że najchętniej wybierane barwy to obecnie turkusowy, butelkowa zieleń, granatowy i czerwony. Mebel stanowi wówczas główny akcent kolorystyczny w pomieszczeniu. Można dodawać do niego kontrastowe dodatki, np. czarny do czerwonego. Poduszki, koce pluszowe albo plecione, zielone rośliny doniczkowe aranżują wnętrze w sposób nowoczesny i przytulny jednocześnie.

Wykorzystanie przestrzeni - jak wersalka optymalizuje układ mebli w salonie?

Ustawiając nowoczesną wersalkę w salonie, trzeba wziąć pod uwagę jej podwójną funkcję oraz fakt, że stanie się punktem odniesienia dla innych mebli. Jej miejsce wpłynie na ułożenie stołu, komody, szafy, telewizora. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są wersalka postawiona pod ścianą, wersalka pod oknem (w wąskim pokoju), wersalka na środku pokoju. Rozwiązaniem bardzo awangardowym są dwie wersalki naprzeciwko siebie rozdzielone stolikiem. Jest to aranżacja dla większych pokojów.

Decydując się na miejsce na tapczany i wersalki, trzeba wziąć także pod uwagę własne zwyczaje. Jeżeli lubisz czytać, wersalka sprawdzi się w pobliżu okna, przez które dłużej będzie docierać naturalne światło. Jeżeli wolisz oglądać telewizję, lepsze będzie ustawienie mebla pod ścianą, na wprost TV. Dodatkowo wersalka daje wyraźne rozgraniczenie w pokoju na przestrzeń do wypoczynku oraz do pracy.

Wielofunkcyjność i oszczędność miejsca - jak wersalka pomaga w efektywnym zagospodarowaniu przestrzeni?

Dużą przestrzeń łatwiej zagospodarować, mniejszą to trudne zadanie. Wiedzą o tym wszyscy mieszkańcy bloków. Wersalka jest odpowiedzią na to wyzwanie. W wąskich pomieszczeniach niezależnie od tego, czy to salon, czy sypialnia, sprawdzi się klasyczna wersalka. Gdy ustawiona jest pod oknem, pozwala na zyskanie większej przestrzeni do wykorzystania, np. na postawienie małego stołu. Z kolei w niedużym, lecz szerokim pokoju można zdecydować się na wersalkę lub jej zmodyfikowaną wersję, tj. sofę rozkładaną.

Tradycyjne sofy nie są dostosowane do spania, lecz współczesny design mebli połączył zalety sofy z wersalką. Uzyskuje się wizualną lekkość, sofy są bowiem bardziej zaokrąglone od klasycznych wersalek. Jednocześnie rozkładają się na długość, więc potrzebują więcej miejsca przed sobą. W aranżowaniu przestrzeni trzeba mieć to na uwadze. Wersalka, która rozkłada się na mniejszą szerokość, nawet ustawiona na środku pokoju da przestrzeń do ułożenia mebli obok siebie, np. stolik na lampkę, stolik kawowy.

Wersalka jako rozwiązanie dla mniejszych salonów - jak wykorzystać jej potencjał w niewielkich pomieszczeniach?

Wybór sofy do salonu to konieczność, jeśli salon jest niewielki. Jeżeli salon ma pełnić tylko funkcję wypoczynkową, jego aranżacja jest łatwiejsza. Najlepiej ustawić wersalkę przy ścianie i wokół niej skupić meble. Obok klasycznej wersalki można ustawić zarówno regał na książki, jak i komody. Popularne jest również zabudowanie ściany wokół wersalki półkami, dzięki czemu tapczan jest wyeksponowany. Zdecydowanie odradzane jest stawianie wersalki na środku małego pokoju. W dużym pomieszczeniu jest to efektowne, w małym zabiera dużo miejsca. W takich salonach postawienie wersalki pod ścianą jest najkorzystniejsze. W ten sposób środek pokoju, który można dopełnić miękkim dywanem i pufą. Całość dobrze jest uzupełnić dekoracyjnymi dodatkami: poduszkami, pledem, lampką, tworząc miły kącik. Po przeciwległej stronie z powodzeniem zmieści się niewielki stół jadalny. Wtedy strefa relaksu będzie wyraźnie oddzielona od strefy jadalnej. Jest to niezbędne, jeśli salon pełni funkcję wypoczynkową, jadalni oraz sypialni.

Wybór tkaniny i wzoru - jak dostosować wersalkę do stylu i kolorystyki salonu?

Mnogość tkanin i wzorów potrafi doprowadzić do zawrotów głowy. Zanim wybierzesz, oceń, jaki jest styl pokoju, kolor lub co chcesz osiągnąć, wstawiając meble do salonu. Do białych ścian pasuje każda barwa. Wersalka, sofa trzyosobowa z dowolnym wzorem na tapicerce stanie się równocześnie dekoracją. Jednak gdy bieli jest za dużo w pokoju, dobrym pomysłem jest wybranie wersalki obitej tkaniną z wyraźną fakturą bądź wzorem. Gładka tkanina spowodowałaby „zlanie się” ze ścianą.

Z kolei chcąc uzyskać minimalistyczny, nowoczesny efekt warto sięgnąć po mocny wzór na tkaninie: szerokie kraty, linie, esy-floresy w kontrastowych barwach. Do nich można dobierać kolejne dodatki pod kolor: doniczki, ramy na zdjęcia, lampę, nadając pomieszczeniu wygląd loftu. Z kolei gładki materiał i brak wzorów na wersalce sprawdzi się, jeżeli w Twoim pokoju znajdują się inne, liczne dodatki – ramki, makramy, wzorzyste poduszki i dywany. Dodanie do nich sofy ze wzorami wywołałoby optyczny chaos.

Polecane

pixel