Jaka jest rola i znaczenie stołu wigilijnego?

2022-11-28
Jaka jest rola i znaczenie stołu wigilijnego?

Stół wigilijny to zdecydowanie więcej niż tylko mebel, przy którym je się świąteczną kolację. To symbol rodzinnej atmosfery, pojednania, ale też otwartości na innych. Jaka jest rola stołu w kontekście świąt Bożego Narodzenia, jak wybrać odpowiedni model i co musi się na nim znaleźć? O tym kilka słów przeczytasz w naszym wpisie.

Dlaczego stół jest tak ważny w wigilię?

Co jest najważniejszym symbolem świąt Bożego Narodzenia? Oprócz choinki, mikołaja i prezentów zdecydowanie znaczącą rolę odgrywa też stół. To wokół niego kręci się życie podczas rodzinnych spotkań, a zwłaszcza – wigilii. Nie tylko świadczy o dobrobycie (kiedy wiemy, że niczego na stole nie brakuje), ale ma też go przywołać na kolejnych dwanaście miesięcy (w końcu po to kładziemy na nim tradycyjnych dwanaście potraw, takich jak kutia czy barszcz z uszkami).

Chcesz dowiedzieć się na temat wigilijnego stołu więcej? Sprawdź, co warto o nim wiedzieć, żeby spojrzeć na ten mebel z zupełnie innej perspektywy i dostrzec w nim więcej świątecznej magii. Oto, jakie znaczenie mają stoły do jadalni w okresie świąt!

Jaką rolę odgrywa stół w życiu rodzinnym podczas świąt?

Pięknie zastawiony stół wigilijny zaprasza do celebrowania Bożego Narodzenia, zapominania o animozjach między członkami rodziny i spędzania wspólnie czasu. Mamy wreszcie czas, żeby ze sobą poprzebywać i uświadomić sobie, jak rzadko mamy możliwość tak po prostu popatrzeć na siebie i się posłuchać. W codziennej gonitwie wypełnionej piętrzącymi się obowiązkami nie zawsze jest to możliwe.

Przy stole wigilijnym wszyscy wyglądają jakoś inaczej, bardziej dostojnie. Uspokajają się konflikty, a w świetle świec każdy zyskuje na łagodności. Warto wykorzystać tę bożonarodzeniową kolację po to, żeby zapewnić bliskich o swojej miłości, trosce i oddaniu.

Eleganckie nakrycie stołu wigilijnego to też wyraz szacunku wobec gości, którzy przybywają do nas na święta. Zgodne z tradycjami, ale też niepozbawione nowoczesnych akcentów na pewno zachwyci zarówno bardzo pobożną babcię, jak i lubiącą trendy kuzynkę.

Warto pamiętać, że stół powinien być istotnym symbolem w życiu rodziny nie tylko w święta Boże Narodzenie. Warto zadbać o to, żeby również na co dzień częściej się przy nim spotykać, celebrując codzienne śniadania i kolacje. Może zbliżająca się wigilia będzie najlepszą motywacją do tego, żeby kupić rodzinny stół, ale z pewnością będzie to inwestycja, która opłaci się również w każdy inny dzień roku.

Jaką rolę odgrywa stół wigilijny według wiary?

Uroczysta kolacja w przededniu symbolicznego dnia narodzin Jezusa Chrystusa to zwyczaj, który w Polsce kultywowany jest od wieków. Dla osób wierzących ma ważny wymiar – czas spędzony przy wigilijnym stole z bliskimi jest momentem przygotowania się na narodziny Syna Bożego. Śpiewanie kolęd, łamanie się poświęconym wcześniej opłatkiem, a nawet spożywanie określonych potraw ma być wyrazem radości z tego, że Zbawiciel pojawia się na świecie, żeby zadbać o wszystkich wiernych. To sprawia, że stoły w czasie wigilii to więcej niż zwyczajne meble do jadalni, a ważny symbol o religijnym wymiarze.

Puste miejsce przy stole — znaczenie

Puste miejsce przy stole wigilijnym to niemal tak samo ważna tradycja, jak sianko pod obrusem. Jaka jest jego symbolika? Takie dodatkowe nakrycie ma być, według wierzeń chrześcijan, przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca, który w każdej chwili może zapukać zziębnięty do drzwi. Niektórzy traktują puste krzesło jako miejsce dla bliskich zmarłych, zwłaszcza tych, którzy odeszli w mijającym roku – dusza takiej osoby może być obecna z innymi członkami rodziny podczas wigilijnej wieczerzy. Stoły z krzesłami niezajętymi przez nikogo, pozostawionymi dla przypadkowego gościa, to ważna i cenna tradycja, którą kultywuje się w wielu polskich domach.

Warto o tym pomyśleć:
Puste miejsce przy stole warto wykorzystać jako pretekst do rozmowy z dziećmi o otwartości, tolerancji na innych, konieczności niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują, również uboższym, schorowanym, nie w pełni sprawnym, starszym czy uchodźcom.

Jaki powinien być stół wigilijny?

Zastanawiasz się, jaki właściwie powinien być stół na Boże Narodzenie, a zwłaszcza wigilię? Przede wszystkim na tyle duży, żeby pomieścił wszystkie zaproszone na wieczerzę osoby. Warto pomyśleć zawczasu o inwestycji w stół rozkładany, który na co dzień nie zajmuje wiele miejsca w salonie czy jadalni. Kiedy będziesz przygotowywać kolację dla gości, wystarczy go rozłożyć i dopasować do niego dodatkowe krzesła, żeby każdemu było wygodnie i komfortowo.

Mebel, który w wigilię znajdzie się w centrum uwagi, powinien być też stabilny, solidny i trwały – nie tylko ze względów praktycznych, ale też symbolicznych. Takie modele stołów znaleźć można w naszym sklepie – sprawdź, chociażby meble Kasparus. Ważne jest też to, jak udekorujesz stół. Biały obrus, świąteczne serwetki, stroik ze świeczką i ładna zastawa będą elementami, które pomogą Ci osiągnąć właściwy, elegancki charakter.

Co ważne, stół na wigilię wcale nie musi być drogi. Przykładem jest, chociażby zestaw z okrągłym rozkładanym stołem Rio i czterema krzesłami z kolekcji marki Kasparus. Aktualnie jest w cenie promocyjnej i kosztuje tylko 1499 zł!

Wskazówka!
Pamiętaj nie tylko o stole wigilijnym. Dopasuj też krzesła do jadalni, które stworzą z nim odpowiednią, harmonijną całość. Nie muszą być od kompletu – ważne, żeby zgrywały się ze stołem.

Stół wigilijny to nie tylko mebel, przy którym muszą zmieścić się wszyscy goście i na którym położymy tradycyjnych dwanaście świątecznych potraw. Ten mebel to symbol rodzinnej atmosfery, zgody i spokoju. Zajrzyj do naszego internetowego sklepu i wybierz taki, który nie tylko idealnie spełni swoje zadanie w Boże Narodzenie, ale również przez cały nadchodzący rok. Stoły z krzesłami z naszej oferty na pewno sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających!

Polecane

Zestaw stół okrągły rozkładany Rio i 4 krzesła tapicerowane Maja II

Zestaw stół okrągły rozkładany Rio i 4 krzesła tapicerowane Maja II

1 799,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 2 185,00 zł/1szt.Cena regularna 2 185,00 zł brutto/1szt.
Zestaw stół okrągły rozkładany Rio z 4 krzesłami tapicerowanymi Maja II kolor szary

Zestaw stół okrągły rozkładany Rio z 4 krzesłami tapicerowanymi Maja II kolor szary

1 799,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 2 185,00 zł/1szt.Cena regularna 2 185,00 zł brutto/1szt.
pixel