Jak wybrać dobry materac dla siebie?

2023-01-09
Jak wybrać dobry materac dla siebie?

Spokojny i głęboki sen to gwarancja nie tylko dużej dawki energii o poranku, czy dobrego samopoczucia. Dobrze przespana noc jest również gwarancją zdrowia, poprawy odporności, a nawet odciążenia naszych mięśni i stawów. Czy wiesz jednak jaki model będzie odpowiedni dla Ciebie? Sprawdź, jaki materac wybrać, kiedy można spać na nowym materacu i dlaczego materac musi leżeć 72 godziny od zakupu!

Jak prawidłowo użytkować materac?

Bez względu na to, czy decydujemy się na materace h2/h3 średnio twarde, miękkie h2 czy też twarde z oznaczeniem h3, powinny być przede wszystkim dobrane do naszej wagi, naszego wzrostu, a także uwzględniać osobiste preferencje. Dobrze dobrany materac to klucz do zdrowego, regenerującego snu, który zadba o nasze samopoczucie, a nawet zdrowie.

Materace do spania, aby posłużyły nam jak najdłużej, muszą być jednak odpowiednio użytkowane. Poznaj kilka najważniejszych zasad, dzięki którym maksymalnie przedłużysz ich żywotność i wpłyniesz pozytywnie na jakość swojego wypoczynku.

 1. Zadbaj o właściwie wsparcie swojego materaca — wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rodzaj stelaża w łóżku ma ogromne znaczenie. Sprzyja zachowaniu jednolitości materaca i zapobiega odkształceniom oraz przedwczesnemu zużyciu.
 2. Zainwestuj w ochraniacz na materac — ten niepozorny dodatek ogranicza kurz, alergeny, zanieczyszczenia, zapobiega uszkodzeniom mechanicznym oraz zapobiega wchłanianiu się w materac wilgoci i potu. Wysokiej jakości materace nawierzchniowe wpływają również pozytywnie na jakość samego materaca.
 3. Pierz regularnie pościel — naskórek, włosy, pot, sierść, czy nawet resztki jedzenia to idealna pożywka dla bakterii i wirusów. Regularne dbanie o higienę pościeli, zapobiegnie ich przedostawaniu się w głąb materaca.
 4. Systematycznie obracaj materac — jest to bardzo istotny punkt, który minimalizuje ryzyko powstawania wgłębień i odkształceń. Jak obracać materac? Zdecydowana większość materacy pozwala na odwrócenie o 180 stopni. Nie wiesz, gdzie jest góra materaca? Spokojnie, producenci najczęściej dokładnie oznaczają swoje produkty, tak by nie było niejasności. Materac najlepiej odwracać co 3 miesiące.
 5. Nie obciążaj swojego materaca — wiedza dotycząca tego, jaki materac wybrać do swojej wagi i wzrostu również wpłynie pozytywnie na jego eksploatację. Warto też pamiętać o obracaniu materaca, aby regularny nacisk nie wpłynął negatywnie na jego strukturę. Jednak szczególnie należy mieć na uwadze, że na szybszą wymianę wpływają przede wszystkim uszkodzenia związane ze skakaniem i gwałtownym naciskiem.
 6. Wystawiaj materac na słońce — jeśli to tylko możliwe, warto od czasu do czasu przewietrzyć materac oraz wystawić go na działanie promieni słonecznych. Zapobiegną one zawilgoceniu podkładów, hamując rozwój roztoczy i bakterii.
 7. Przestrzegaj instrukcji producenta, dotyczącej czyszczenia materaca — w zdecydowanej większości przypadków, najlepiej sprawdzą się roztwory wody i mydła, ewentualnie łagodnego detergentu. Wszystkie silne środki chemiczne mogą wpłynąć negatywnie na strukturę materaca, niszcząc integralność pianki.
 8. Odkurzaj materac — choć nie ma w tej dziedzinie konkretnych wytycznych, materac warto odkurzyć mniej więcej raz na 2-3 miesiące.

Materac sprężynowy czy piankowy — co jest lepsze dla zdrowia?

Tradycyjne materace sprężynowe? A może ich bardziej współczesne, piankowe odpowiedniki? Bez względu na to, po jaki materac sięgniesz, pamiętaj, że oba warianty mają zarówno swoje plusy, jak i minusy, z którymi warto szczegółowo zapoznać się przed zakupem. Pamiętaj, że tylko dobrze dobrany materac zapewni Ci długi i zdrowy sen.

Jaki materac wybrać — modele sprężynowe

Tego typu materace opierają się na klasycznej sprężynie bonellowej. Choć współczesne modele sprężynowe są solidne, wytrzymałe i bardzo wygodne to jednak wciąż polecane są głównie singlom. Ze względu na swoją specyficzną budowę mogą powodować dyskomfort u osoby śpiącej obok, kiedy w nocy będziemy się kręcić lub zwyczajnie zmieniać pozycję. W takiej sytuacji najlepiej wybrać materace kieszeniowe lub multi pocket, które zapewnią idealne wsparcie całego ciała zarówno Tobie, jak i Twojej drugiej połówce.

Łóżko z materacem piankowym — dla kogo?

Nowoczesne materace piankowe z roku na rok zyskują coraz większe zainteresowanie. Popularne są m.in. modele wysokoelastyczne, termo-elastyczne czy poliuretanowe, cechujące się wysokim poziomem elastyczności, lekkością oraz idealnym wsparciem ciała. Materace z pianki termo-elastycznej szczególnie polecane są osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa i stawów.

Co ile lat powinno się zmieniać materac?

Wiesz już jak prawidłowo położyć materac i gdzie jest góra materaca, zapewniająca najwyższą jakość snu, jednak czy zdajesz sobie sprawę, kiedy nadchodzi czas wymiany starego modelu na nowy? Pamiętaj, że bez względu na to, czy sięgasz po materace h2 miękkie, czy też twarde H3 ich regularna wymiana jest koniecznością! Sygnałami wskazującymi, że już czas na zakup nowego modelu, mogą być:

 • koniec okresu gwarancyjnego,
 • widoczne ślady użytkowania jak odkształcenia, czy dziury,
 • poranne bóle kręgosłupa i kiepska jakość snu,
 • plamy, które nie dają się wyczyścić,
 • nieprzyjemny zapach.

Czasem jednak zdarza się, że prawidłowo użytkowany materac zachowuje swoją doskonałą kondycję na długie lata. Ważne jest jednak aby mimo wszystko wymienić go na nowy po ok. 7-10 latach.

Pamiętaj! Na nowym materacu można spać dopiero po 3 dobach! Dlaczego materac musi leżeć 72 godziny? Jest to czas, po którym odzyskuje on 100% swojej objętości, a więc również właściwości, które go charakteryzują.

Jak prawidłowo położyć materac? Gdzie jest górna naszego materaca i co jaki czas warto go obracać? Te z pozoru nieistotne informacje mają ogromny wpływ nie tylko na żywotność konkretnego modelu, ale nawet i na nasze zdrowie! Pamiętaj, aby zawsze dokładnie przestudiować zalecenia producenta, ponieważ tylko ich właściwa higiena i użytkowanie zapewnią Ci zdrowy i regeneracyjny sen.

Polecane

pixel