Jak urządzić strefę wypoczynkową w salonie?

2022-09-30
Jak urządzić strefę wypoczynkową w salonie?

Strefa relaksu to serce każdego salonu. Jeśli chcesz, żeby sprzyjała wypoczynkowi nie tylko teoretycznie, musisz ją umiejętnie zaaranżować, dbając nie tylko o estetykę, ale także o komfort. Jakie meble wypoczynkowe do salonu warto wziąć pod uwagę? Jakimi wskazówkami się kierować przy ich zestawianiu? Zerknij do wpisu i sprawdź!

Strefa wypoczynkowa w salonie – centralny punkt każdego domu!

Strefa wypoczynkowa, nazywana też strefą relaksu, to w salonie miejsce kluczowe – nawet jeśli zaaranżowana jest w kąciku pomieszczenia, stanowi jego centralny punkt. Urządzona z zaledwie kilku elementów, ma służyć spędzaniu czasu na przyjemnościach – samemu lub z bliskimi, przed telewizorem, z grą planszową rozłożoną na stoliku czy z książką w ręku. Właśnie do strefy wypoczynkowej zaprasza się gości na filiżankę pysznej kawy, tu zapada się w smaczny sen po niedzielnym obiedzie. Jak urządzić to miejsce, żeby spełniało wszystkie wymagania – i te związane z funkcjonalnością, i z estetyką? Podpowiadamy.

Dobrze urządzona strefa relaksu? Tymi wskazówkami warto się kierować!

Dobrze urządzona strefa wypoczynkowa w salonie to miejsce wydzielone z większej przestrzeni, ale nadal pozostające jego częścią. Musi spełniać dwa warunki: z jednej strony strefa ta powinna być subtelnie zaakcentowana jako spójna i osobna całość, z drugiej – korespondować z resztą pomieszczenia. O czym więc pamiętać, urządzając pomieszczenie?

  • Strefa relaksu powinna być utrzymana w kolorystyce, która pasuje do reszty pomieszczenia. Możesz użyć ciemniejszej lub jaśniejszej tonacji bądź wybrać kontrastowe barwy, ale staraj się, żeby cała aranżacja wnętrza była harmonijna.
  • Do wydzielenia strefy relaksu wystarczy użyć płaszczyzny dywanu czy odpowiednio ułożonych względem siebie mebli, tworzących w pewnym sensie spójną grupę. Jak to zrobić w praktyce? Ustawić kanapę przodem do telewizora, po bokach fotele, a na środku – stolik kawowy.
  • Meble wypoczynkowe do salonu powinny być nie tylko estetyczne i zgodne ze stylem aranżacji, ale też funkcjonalne. Najlepiej postawić na takie, które pozwolą zamienić pokój dzienny w sypialnię, chociażby taką dla ewentualnych gości. Sofa z funkcją spania to genialny wybór!

Meble wypoczynkowe do salonu – jakie warto wybrać?

A skoro już o meblach wypoczynkowych do salonu mowa, zastanówmy się, jakie będą niezbędne w strefie relaksu. Jak już wspomnieliśmy, tapczany i wersalki będą znakomitym wyborem – i to nie tylko do kawalerek, w których strefa dziennego relaksu zamienia się w pełnoprawną sypialnię. W zależności od metrażu, można wybrać klasyczną rozkładaną sofę lub na przykład narożnik Vegas, który pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca.

Kolejnym elementem są dodatkowe miejsca do siedzenia. Znakomitym wyborem będzie chociażby fotel uszak – niski, głęboki, z funkcjonalnymi oparciami na ręce. Komplet mebli wypoczynkowych do salonu może uzupełnić puf – nie tylko jako siedzisko, ale też podpórka pod zmęczone nogi. Najlepiej, jeśli wszystkie elementy będą tapicerowane, ale zwróć przy tym uwagę na praktyczne względy: jeśli masz psa, idealnym rozwiązaniem będzie „ubranie” mebla w kolekcje tkanin EASY CLEAN, WATER REPELLENT, PET FRIENDLY marki SMART by Davis.

Urządzając przestrzeń, nie możesz zapomnieć o obowiązkowym stoliku kawowym, wokół którego ustawisz w salonie meble wypoczynkowe. Do wyboru masz wiele modeli, w tym klasyczne stoliki ze szklanym czy lustrzanym blatem, drewniane z dodatkowymi półkami bądź szufladami, dekoracyjne lub minimalistyczne, inspirowane art deco czy industrialem. To, na jaki mebel postawisz, będzie zależało od stylu, w jakim chcesz utrzymać swój pokój dzienny.

Jakich jeszcze elementów nie może zabraknąć w strefie relaksu w salonie?

W strefie relaksu ważne są nie tylko meble, ale też dodatki, które dookreślą jej charakter i pomogą wydzielić ją z przestrzeni salonu. Jeśli w salonie podłoga wykonana jest z desek czy paneli, w przestrzeni służącej do wypoczynku warto położyć dywan, który wyznaczy jej granice. Powinien być na tyle duży, żeby możliwe było pozostawienie marginesu poza ustawionymi wygodnie meblami.

Do innych elementów niezbędnych w salonie zaliczyć można też dekoracje, na przykład te stawiane na stoliku kawowym: wazony, świece w designerskich opakowaniach, ozdobne tace, gazetownik stojący przy sofie itd. Kropką nad i będą tekstylia: poduszki i udrapowana na sofie kapa, które powinny zgrywać się między innymi z zasłonami w oknach salonu.

Wystarczy zadbać o kilka elementów, żeby strefa wypoczynkowa w salonie naprawdę sprzyjała relaksowi i zachęcała do spędzania w niej czasu. Marzysz o tym, żeby pokój dzienny stał się wizytówką mieszkania? Wybierz modne i funkcjonalne meble, szczególną wagę przykładając do sofy czy stolika kawowego. W ten sposób stworzysz spójną aranżację dedykowaną odpoczynkowi, ale jednocześnie taką, którą z przyjemnością pochwalisz się gościom.

Polecane

pixel