Jak dostosować kanapę do swoich potrzeb i preferencji?

2023-04-11
Jak dostosować kanapę do swoich potrzeb i preferencji?

Kanapa to mebel, który gości chyba w każdym polskim domu i to w najbardziej widocznym miejscu w salonie. Jakie są najwygodniejsze kanapy do salonu i na co zwracać uwagę przy zakupie kanapy?

Tego właśnie dowiesz się z kilku poniższych akapitów, które pokażą Ci również jak dobrać rozmiar kanapy do wnętrza oraz jaka powinna być głębokość siedziska kanapy. Przystąp więc do lektury, która pomoże Ci w wyborze i ustawieniu Twoje wymarzonej kanapy.

Dlaczego warto dostosować kanapę do swoich potrzeb i preferencji?

Wszystkie meble, które chcesz umieścić w swoim domu, powinny być dostosowane do wielu Twoich cech, przyzwyczajeń oraz gustu. W przypadku mebli takich jak kanapa czy sofa, na których będziesz siadać, czy leżeć to jest wyjątkowo istotne. Jeżeli spędzasz na kanapie długie godziny, oglądając telewizje, czy czytając książkę, to musi ona zapewniać Ci odpowiednią pozycję do wygodnego siedzenia, a jeżeli będziesz na niej spał czy tylko drzemał, to musi być też wystarczająco długa. Od tego, jak dobrze wybierzesz swoją kanapę, będzie zależało zarówno wrażenie, jakie będzie ona robić w Twoim salonie jak i to, jak wygodnie Ci będzie z niej korzystać.

Jakie są najważniejsze czynniki przy wyborze kanapy i jej dostosowaniu do potrzeb?

Przy wyborze tak ważnego mebla do salonu, jakim jest kanapa, czy sofa najważniejsze są takie czynniki jak:

  • styl kanapy – to olbrzymie zagadnienie omówione w następnym akapicie;
  • kolor kanapy – zależy głównie od stylu, w jakim urządzony jest Twój salon oraz Twoich indywidualnych preferencji;
  • wysokość kanapy – tutaj najlepiej jest sprawdzić mebel, na którym dobrze Ci się siedzi i wziąć pod uwagę główne parametry, takie jak wysokość siedziska oraz wysokość oparcia;
  • głębokość siedziska kanapy – tutaj podobnie, jak z wysokością siedziska najlepiej to sprawdzić siadając na różnych kanapach i porównując wrażenia po dłuższym użytkowaniu;
  • długość kanapy – to ważne ze względu na ograniczone miejsce w salonie. Jeżeli nie zamierzasz korzystać z funkcji spania na kanapie, to możesz zdecydować się na model krótszy, chyba że chcesz, aby zmieściło się na niej kilka osób lub dysponujesz bardzo przestronnym salonem. W dużym wnętrzu może to być na przykład sofa Vegas, która spokojnie pomieści trzy osoby;
  • twardość kanapy – to również głównie sprawa indywidualna, choć na przykład w przypadku osób starszych zbyt miękkie kanapy, w których człowiek się dosłownie zapada, mogą sprawiać problemy podczas wstawania;
  • tkanina kanapy oraz jej struktura – dobierz go w zależności od stylu, jak i sposobu użytkowania. Pamiętaj o tym, że jeśli na przykład z kanapy będą korzystać dzieci to warto sprawdzić, jak wygląda usuwanie plam z danego rodzaju obicia. Warto zwrócić uwagę na produkty Davis Fabrics, gdzie jest duży wybór tkanin równie petfriendly oraz waterrepellent;
  • funkcja spania – nie dla każdego jest ona konieczna, jednak kanapa czy sofa z funkcją spania mogą być w niektórych sytuacjach bardzo przydatne;
  • oparcia boczne lub ich brak – tutaj decydują Twoje indywidualne przyzwyczajenia dotyczące wyglądu czy dodatkowych funkcjonalności związanych z podłokietnikami.

Jak dostosować kanapę do preferowanego stylu i designu wnętrza?

Dopasowanie kanapy do stylu wnętrza to zadanie polegające na wzięciu pod uwagę wielu ważnych rzeczy. Do najważniejszych z nich należy kolor kanapy oraz materiał obicia. Na przykład w stylu angielski sprawdzą się najlepiej kanapy ciężkie ze skórzanym obiciem w kolorze brązowym czy ciemnym zielonym. W stylu skandynawskim będą to raczej modele lżejsze z obiciem materiałowym w jasnych barwach. W stylach vintage i wszystkich odwołujących się do przeszłości modne są obicia żakardowe.

Jeśli chcesz stworzyć wnętrze na wskroś nowoczesne, to może to być na przykład biała skóra z metalowymi nóżkami. Pamiętaj też o tym, jak dobrać rozmiar kanapy do wnętrza. To duży mebel i nie może przytłaczać całego pomieszczenia. W ogromnym salonie może to być sofa trzyosobowa lub kanapa mająca kształt L, czyli narożnik lub nawet U z drugim bokiem. W przestronnym salonie sprawdzą się także komplety wypoczynkowe z dodatkowymi fotelami.

Jak ustawić kanapę w małym pokoju? W mniejszych pomieszczeniach najlepsze są proste kanapy albo nawet mała sofa pod oknem w salonie. Podobne rozwiązanie może być dobrą odpowiedzią na ważne pytanie, jak ustawić sofę w salonie z aneksem, chociaż tutaj może też ona stać frontem do aneksu lub stanowić przegrodę między nim a salonem.

Jakie funkcjonalne rozwiązania warto wziąć pod uwagę przy dostosowywaniu kanapy do swoich potrzeb?

Przede wszystkim zastanów się nad tym, czy potrzebna Ci jest funkcja spania na kanapie. To kluczowe, gdyż kanapa bez tej funkcji jest mniejsza i ma znacznie lżejszy wygląd. Kanapa może także posiadać schowek na pościel, który może stać się dodatkowym miejscem do przechowywania. Jeżeli chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort podczas siedzenia, to pomyśl o dodatkowych regulowanych zagłówkach lub wysuwanych podnóżkach. Jeżeli korzystasz z podłokietników podczas siedzenia na kanapie, to sprawdź ich wysokość i twardość w wybranym przez Ciebie modelu.

Jak zadbać o wygodę podczas korzystania z dostosowanej kanapy?

Jeśli już masz swoją wymarzoną kanapę w domu, to pamiętaj o kilku zasadach, które pozwolą Ci wygodnie spędzać czas. Przede wszystkim prawidłowa postawa na kanapie czy fotelu oznacza trzymanie nóg prosto i oparcie ich na podłodze. Oprzyj się na oparciu, co pozwoli Ci przyjąć właściwą pozycję dla kręgosłupa, właśnie dlatego głębokość siedziska kanapy jest tak ważna, zbyt długie uniemożliwi Ci zachowanie naturalnej oraz wygodnej pozycji. Skutkiem będzie brak poczucia odprężenia.

Wiesz już, na co zwracać uwagę przy zakupie kanapy i jakie są najwygodniejsze kanapy do salonu oraz najistotniejsze elementy brane pod uwagę podczas wyboru produktu, który stanie się nie tylko meblem, ale także jednym z miejsc, gdzie spędzasz dużo czasu (także z rodziną). Dokonaj więc dobrego wyboru i zamów mebel, które będzie Ci wygodnie służył przez długie lata.

Polecane

Wersalka kanapa rozkładana z pojemnikiem na pościel butelkowa Wiki

Wersalka kanapa rozkładana z pojemnikiem na pościel butelkowa Wiki

1 399,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 1 399,00 zł/1szt.Cena regularna 1 499,00 zł brutto/1szt.
pixel