Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

2023-01-25
Co zrobić, gdy materac jest za twardy?

Zakup materaca powinien być dokładnie przemyślany. Jego poziom twardości musi nie tylko odpowiadać naszym osobistym preferencjom, ale również naszej wadze, czy ewentualnym problemom zdrowotnym. Za twardy materac może nasilać ból kręgosłupa, który z kolei wpłynie negatywnie na jakość snu i samopoczucie. Co zrobić, kiedy materac okaże się za twardy? Czy konieczna będzie wymiana na nowy? W takiej sytuacji pomocny może okazać się wysokiej jakości topper na materac!

Jak rozpoznać, że materac jest za twardy?

Nie ma co się oszukiwać, zakup materaca nie jest małym wydatkiem, dlatego najczęściej decydujemy się na nowy model dopiero po upływie zalecanych 7-10 lat. Czasem jednak zdarza się, że np. stracimy na wadze i niegdyś idealny dla nas wariant z oznaczeniem H3, zmuszeni będziemy wymienić na materace H2/H3 średnio twarde lub nawet miękkie H2. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się nakładka zmiękczająca na zbyt twardy materac.

Sygnałami mówiącymi o tym, że konieczny będzie topper na materac są:

 • trudność w znalezieniu wygodnej pozycji podczas snu,
 • niekomfortowa lub nawet bolesna zmiana pozycji zwłaszcza w okolicach bioder i ramion,
 • chroniczne bóle kręgosłupa,
 • powracająca sztywność szyi,
 • poranne migreny.

Niekiedy w skrajnych przypadkach może dochodzić nawet do bólu konkretnych organów wewnętrznych. Dyskomfort wynika z przyjmowania niewłaściwej pozycji podczas snu i naciskania całym ciężarem ciała na wątrobę, czy żołądek. Jak widać za twardy materac może powodować nie tylko ból kręgosłupa, ale i ogólne pogorszenie naszego zdrowia.

Czy są sposoby na zbyt twardy materac, by nie kupować kolejnego?

Na szczęście, bez względu na to, czy w naszym domu znajdują się materace piankowe, czy sprężynowe istnieje prosty sposób na poprawę ich miękkości, a jest nim materac nawierzchniowy.

Materac nawierzchniowy znany też pod nazwą topper na materac to cienka, zaledwie kilkucentymetrowa warstwa termoelastyczna, którą kładzie się bezpośrednio na materac główny. Dzięki niej możliwe jest lepsze dopasowanie do kształtu ciała, większa responsywność na zmianę pozycji podczas snu, a także lepsze wsparcie dla kręgosłupa i stawów.

Oczywiście materace nawierzchniowe to nie jedyny sposób na zmianę poziomu twardości naszego materaca bazowego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ogromny wpływ na poprawę jego elastyczności może mieć również stelaż łóżka. Zamiast sztywnych desek świetnie sprawdzą się m.in. stelaże sprężynujące, lepiej współpracujące z materacem.

Kiedy powinno się wymienić materac?

Sygnałem alarmującym, świadczącym, że już najwyższy czas, aby wymienić materace sprężynowe, piankowe czy nawet wspomniane kilkukrotnie nakładki zmiękczające na zbyt twardy materac jest przewlekłe uczucie porannego dyskomfortu. Może ono objawiać się zesztywnieniem karku, bólami kręgosłupa lub stawów, a nawet chronicznymi migrenami.

Wspomniane dolegliwości są następstwem niewłaściwego wsparcia ciała podczas snu, które może wynikać z:

 • utraty elastyczności przez materac,
 • uszkodzeń mechanicznych, dziur, czy w skrajnych przypadkach wystających sprężyn,
 • nasilania się astmy, zapalenia skóry bądź alergii,
 • permanentnych odkształceń,
 • głośnej pracy sprężyn,
 • wspomnianej zmiany wagi.

Co ile lat powinno się wymieniać materac?

Każdy model, bez względu na to, czy decydujemy się na materace H2 miękkie, czy ostatecznie nasz wybór padnie na materace twarde H3, należy wymienić średnio po upływie od 7 do 10 lat. Wiele zależeć będzie oczywiście od sposobu eksploatacji, a także rodzaju zastosowanego wkładu, dlatego należy pamiętać, że wymiana może nastąpić znacznie szybciej.

Nowe materace do spania są koniecznością, gdy jakość naszego snu drastycznie spada, odczuwamy miejscowe lub ogólne bóle i pogarsza się nasze samopoczucie. Jakikolwiek dyskomfort powinien być zatem sygnałem alarmującym, którego nie można ignorować, nawet jeśli nie minęło jeszcze założone 7 lat. Warto też pamiętać, że czasami rozwiązaniem problemów zdrowotnych będzie dobrej jakości topper, który zmienia poziom twardości materaca.

Nakładka zmiękczająca to doskonałe rozwiązanie, gdy nie chcemy inwestować w nowy materac, a konieczna jest zmiana poziomu jego twardości. Wpłynie on pozytywnie nie tylko na jakość naszego snu, ale także samopoczucie, a nawet zdrowie.

Polecane

pixel